تبلیغات
عاشقان سید علی

عاشقان سید علی
**اللهم عجل لولیک الفرج ** امام فرمود: با دلی آرام و قلبی مطمئن .... و «سید علی» قلب امام است
قالب وبلاگ

خلقت شتر 

آیا آنان به شتر نمی نگرند که چگونه آفریده شده است؟!

قال تعالی : (أَفَلَا یَنظُرُونَ إِلَی الْإِبِلِ کَیْفَ خُلِقَتْ {۱۷} وَإِلَی السَّمَاء کَیْفَ رُفِعَتْ {۱۸} وَإِلَی الْجِبَالِ کَیْفَ نُصِبَتْ {۱۹} وَإِلَی الْأَرْضِ کَیْفَ سُطِحَتْ {۲۰} فَذَکِّرْ إِنَّمَا أَنتَ مُذَکِّرٌ{۲۱} لَّسْتَ عَلَیْهِم بِمُصَیْطِرٍ {۲۲}[ الغاشیة ].

آیا آنان به شتر نمی نگرند که چگونه آفریده شده است؟! وبه آسمان نگاه نمی کنند که چگونه بر افراشته شده است؟! وبه کوهها نمی نگرند که چگونه نصب وپا برجای شده اند؟! وبه زمین نگرند که چگونه پهن وگسترانیده شده است؟! تو پند بده ویا آوری کن چرا که تو تنها پند دهنده ویاد آوری کننده ای وبس ، تو بر آنان چیره ومسلّط نیستی.

خانواده شتر یکی از کوچکترین خانواده ها در میان جانوران می باشد. بجزشتر دوکوهانه وچهر کوهانه چهار نوع دیگر از این خانواده وجود دارد .خلقت شتر یک شکل عجیب که دارای سر واسرار می باشد .

این اسرار را در ادامه مطلب مطالعه کنید

گـوشـهـای :

گـوشـهـای آن کـوچکـ و پـوشـیـده از مـوهـای پـرپـشـت و بهم چسبیده است، که باعث می شود شن و ماسه داخل گوش آن نروند.

سوراخ بینی:

پـوسـته مـخاطی سوراخ بینی آن سطح خیلی پهنی دارند که راه نفوذ برای شن و ماسه به داخل بینی باقی نمی گذارند، ولی نم و رطوبت لازمه هـوای تـنـفـس را از هـوا می مکند و جذب می کنند.

پلک چشم:

مژه های آن خیلی پرپشت و کیپ همدیگر هستند که باعث می شود شن و ماسه و سـنگـریـزه هـای اطـراف به درون چشم وی نـفـوذ نکنند.

پاهای شتر:

پاهای شتر طبعیتا دراز بوده واز تناسق خوبی برخوردا می باشد که باعث بلند نگاه داشتن جسمش می باشد تا که از غبار وآلودگی زمین در امان بماند .

کف پای شتر:

کف پهن پای آن با یک قشر شاخه ای مجهز شده که باعث می شـود پای آن در شن و مـاسـه فـرو نرود. وپارا در مـقـابل ماسـه هـای تیز و گرم نیز محافـظـت می کند.

معده:

روده آن سلولهای جذب آب دارد. این سـلـولـهـا قـسـمـت زیـادی از آب مـصـرف شـده مـوجود در غذای روده را جذب می کنند و برای بدن نگه می دارند. (به این خاطر سرگین آن خیلی خشک است).

درازی گردن آن :

خداوند در قران کریم به شتر اهمیت زیاد داده است بخاطر اینکه، در نزد عربها این یک حیوان خیلی محبوب بود ، شتر که گردن دراز دارد تاکه بتواند گیاهان دشت وصحرا که خشک و خاردار هستند را بخورد، ونیز از درختهای بلند استفاده نماید ودرازی گردن شتر وی در وقت از زمین خیستن برایش کمک میکند . واین خود در حقیقتیک نوع سری می باشد که خداوند در آن خلق نموده است .تکـیه گاهـهای وی در حالت نشستن (یعنی زانوها، آرنجها، وسینه) از قـشـر کلفـتِ پوستِ مرده تشکـیل شده است. این قـشـر گرما را خنثی می کند و باعث می شود بدن آن زخم نشود مقاومت آن در مقابل حرارت درجه حرارت بدن وی می تواند خـیـلـی تغـیـیـر کـند ضمن اینکه از پستانداران است.حرارت بدن وی بین ۳۴ تا ۴۱ درجه در تغییر است. وقتی دما بالا برود دمای بدن وی نیز بالا می رود، این امر باعـث می شـودکـه تـا دمـای مـشـخصی نیازی به عرق کردن برای خنک کردن خود نداشته باشد. و در مصرف آب خود صرفه جوئی کند. داخـل دهـان آن از پوست سفـت و سخـت پـوشـیـده شـده کـه باعـث می شود بتواند گیاهان دشت و صحرا که خشک و خاردار هستند را بخورد و زخمی نشود کوهان آن محل ذخیره انرژی است. ضمن اینکه چربی آن قشری برای مقابله با گرما نیز هست.

سطح کمر آن باریک است. که باعث می شود تابش گرم و سوزان نیم روزی خورشید، فقط به قسمت کمی از بدن وی بطور مـؤثر بـتابـد. و در شرایط تابش قبل از نیم روز یا بعد از آن که خورشید مایل می تابد، اگـر مـجـبـور باشد در آفـتـاب باشـد، رو به خـورشید و یا پـشـت به خـورشید زمین گیر می

شود. که این نیز بنوبه خود باعث می شود تابش مؤثر خـورشید فقط سوزان را خـنـثی می کند. به این ترتیب شتر می تواند گرمائی که خیلی از حیوانات دیگر را می کشد تحمل کند.کلیه های وی قسمت زیادی از آبهای مصرف شده را دوباره پس می گیرند، (به این خاطر ادرار آن غلیظ ومحکم است). پوست پـشـمی آن باریک و نرم است. هم گرما را خنثی می کند و هم بدن را خنک می کند. از لحاظ در بسیاری از کشورها پشم شتر با قیمت عالی به فروش می رسد، که از آن خیمه ویا فرشهای مظبوط می سازند تاکه درجه حرارت را کم کند .

وقـتی ادرار می کند، دم خود را می جنباند تا ادرار به پـاهـا پاشیده شود. به این شکل با خیس و مرطوب کردن خود به خنک شدن خود کمک میکند. شکم وی خیلی بزرگ است. می تواند تا ۲۰۰ لیتر آب بنوشد. علاوه پاهای شتر طبعیتا دراز بوده واز تناسق خیلی محکم برخوردا می باشد بر آن مجراها و منابع ذخیره آب نیز دارد. که هنگام آب خوردن آنها را نیز پر می کند. مجرای خون وی در اعماق بدن قـرار نگرفـته بـلکه زیر پوست گردن وپاها و پهـلـوهـا قرار گرفته است. این باعث می شود که گرمای بدن را بیشتر به سطح بدن منتقل کند. و سـرخ رگـهـا حتی در شـرایـطـی که تقـریـباً بی آب باشند و در وضعیت تقریبی معادل یک دویست هزارم حجم واقعی خود، باز هم می توانند اکسیژن را به نقـاط مختـلف بدن منتقل کنند. شتر در واقع به حساب دشت و صحرا پرداخته شده است. یعنی برای گرما، کـمـبـود آب، شـن و مـاسـه. کـسـانی می گـویـند دلیلی برای وجود خدا نمیبینند. قرآن آنها را به مطالعه پدیده های طبیعی مراجعه می دهـد. انـتـخـاب شتر از میان سایر حیوانات برای مطالعه، به این معنی است که وی چیزهای خاصی دارد. بر اساس شـناختی کـه ما امروزه از بافت بـیـولـوژیکی شـتـر داریـم نـیز در واقع همینطور هم هست، و می بینیم که در ساختار آفرینش شتر مغز و انـدیـشـه و حساب و کتاب خوابیده است، که اسرار آن را خالق آن میداند.

در حالـیکـه در گذشته مردم فکر می کردند که تحمل شتر زیاد است نه اینکه چیز خاصی در آن می دیدند.

اهمیت شتر در مورد امن غذائی در سالهای ۱۹۸۴و ۱۹۸۵، قاره افریقا مواجه خشک سالی شد، ودر نتیجه بسیاری از مواشی آن مناطق به هلاکت مژه های خیلی پرپشم دارد رسیدند. ولکن شترها باقی ماندند، ونیز مردمان که مصدر رزق شان شتر بود از این قحط وخشک سالی جان به سلامت بردند. بر اساس تحقیقات منتشر شده از سوی متخصصان سازمان جهانی بهداشت، با توجه به خواص مفید فرآورده های شتر، چندین میلیون مشتری بالقوه در جهان عرب و ده ها میلیون نفر دیگر در اروپا، آمریکا و آفریقا، باعث می شود که تولید و صدور این فرآورده ها بازاری پر رونق را ایجاد کند.در بعضی مناطق جهان شتر

به عنوان وسیله ای حمل و نقل بوده وبرای وارد وتصدیر مواد غذائی بوده در بدله ای ماشین استخدام می شود این سبب شد که مردمان افریقا شروع به تبیت شتر پرداختند ؛ تاکه بتوانند در مقابل چنین حوادث مقاومت کنند.

سفینه صحراء

شترداری به درازای تاریخ زندگی عربها در شنزارهای گرم و خشک جزیره عربستان و صحراهای شمال و شرق آفریقاست . آنها در مسیر تاریخ از گوشت شترها خورده اند، از پشم و پوست آنها استفاده کرده اند و در جنگ ها و در مسیر راهها به راندن شترها پرداخته اند. سؤال اینجاست که شتراها چرا در مقایسه با سایر حیوانات اهلی و با توجه به شتر که گردن دراز دارد تاکه بتواند گیاهان را از شاخهای درختها بخورد خاصیتهای مفید شتر، این حیوان در تمام نقاط جهان، از جمله در اورپا، کمتر مورد توجه بوده است؟! علاوه بر این، مردمان آن مناطق می گویند که کشف نفت در کشورهای عرب حاشیه خلیج که ثروتمند شدن مردم این مناطق را به دنبال داشته، انگیزه پرورش شتر در این مناطق (به عنوان یکی از مناطق اصلی پرورش شتر) را تضعیف کرده است.

آنها می گویند با سرازیر شدن خودروهای قدرتمند بیابانگرد به این مناطق، شتر حتی به عنوان وسیله ای برای حمل و نقل نیز، جایگاه خود را از دست داده است. با تمام این اوصاف، عده زیادی در خاورمیانه به شترداری به عنوان یک سنت نگاه می کنند و سعی می کنند به آن ادامه دهند. مسابقه شتر رانی که از سرگرمی های جذاب ثروتمندان و امیرزادگان عرب است همه ساله پر رونق تر از پیش در چند کشور عربی برگزار می شود. پس از اینکه این مسابقات به دلیل استفاده از خردسالان برای شتر، دوانی مورد انتقاد جامعه جهانی قرار گرفت، دست اندرکاران مسابقات شتر دوانی، از روبات بجای سوارکار استفاده کردند.

شیر شتر

ممکن است بعنوان تازه ترین اغذیه مقوی وارد بازار شود و قفسه مغازه های فروشنده مواد غذایی سالم را پر کند.

سازمان ملل خواستار فروش شیر شتر به غرب شده است. این شیر سرشار از ویتامین ب وسی است و ۱۰برابر شیر گاو آهن دارد. شیر شتر که کمی شورتر از شیر معمولی است بطور گسترده ای در جهان عرب مصرف می شود و برای تولید پنیر بسیار مناسب است. برخی از مهمترین پخش کنندگان مواد غذایی برای فروش این محصول در بریتانیا ابراز علاقه کرده اند. علاوه بر مواد معدنی و ویتامین، تحقیقات نشان داده که پادتن های موجود در شیر شتر ممکن است برای غلبه بر بیماری هایی نظیر سرطان، ایدز، آلزایمر و هپاتیت ث مفید واقع شوند. در همین حال تحقیقات برای یافتن نقش آن در کاهش تاثیر دیابت و بیماری های قلبی نیز ادامه دارد. سازمان خوار و بار جهانی، بازوی اغذیه سازمان ملل متحد، از فرهنگنوشیدن شیر شتر در کشورهای عربی به چشم دیده می شود تولیدکنندگان خواسته تا فروش این محصول به غرب را آغاز کنند. این سازمان امید دارد گروه های کمک کننده و سرمایه گذاران به توسعه این بازار کمک کنند. یکی از مسئولان این سازمان می گوید: "استعداد این محصول عظیم است. شیر، پول است".

یکی از مشکلات در ارتباط با این محصول که هنوز حل نشده باقی مانده ناسازگاری آن با دمای بسیار بالاست و باید برای افزایش زمان مصرف آن فعالیت های بیشتری صورت گیرد. بعضی علمای بهداشتی گفتند "شیر شتر می تواند افزوده مفیدی برای رژیم های غذایی باشد چرا که دارای کلسیم و ویتامن ب است و از چربی کمتری نسبت به شیر معمولی گاو برخوردار است". "با این حال این شیر گران تر از شیر گاو است و مزه ای دارد که ممکن است برخی از مردم از آن خوششان نیاید.(أَفَلَا یَنظُرُونَ إِلَی الْإِبِلِ کَیْفَ خُلِقَتْ) آیا آنان به شتر نمی نگرند که چگونه آفریده شده است؟! خلقت شتر یک نوع معجزه ای بوده که خداوند

متعال بنا بر عظمت خویش آفریده است تاکه منکرین حق رجوع از ضلالت شان برگردند.از نگاه شکل همچون یک شیء غریب می باشد که بیننده آن در تعجب می أفتد.

المراجع :

کتاب رحیق العلم والإیمان الدکتور أحمد فؤاد باشا .

مقالة للکاتب الترکی بروفیسور هارون یحیی
طبقه بندی: قرآن کریم،  تحقیقات پژوهشگران ، 
برچسب ها: اعجاز خلقت شتر، خلقت شتر خلقت شتر خلقت شتر، شتر شتر شتر شتر شتر شتر شتر شتر شتر شتر شتر شتر شتر، اعجاز قرآن، اعجاز خلقت، اعجاز آفرینش،  
[ یکشنبه 17 شهریور 1392 ] [ 01:48 ق.ظ ] [ اسماء ج ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

گرچه این صدای ضعیف از حنجره ای خسته و گناه آلود بیرون میاد ولی...
لبیک یا خامنه ای
------------------------------

رهبر من نور چشمان من است
عشق او آیین و ایمان من است

ذوالفقار حیدری در دست او
طاعتش میثاق و پیمان من است

سیدی از نسل پاك فاطمه(س)
هم ز نسل شیر یزدان من است

در ولایت وارث آل نبی (ص)
جانشینی از امامان من است

همچو مه تابد به قلب شیعیا ن
نائب خورشید پنهان من است

در هدایت سوی حق آرد مر ا
این هدایت سمت قرآن من است

دوستانش دوست می دارم همی
دشمن او دشمن جان من است

آنكه مهر او ندارد در وجو د
بی گمان همكیش نادان من است

در سخن چون ابر می بارد به دل
در كویر خشك باران من است

در حضورش موج دریا دیده ام
در كلامش راحت جان من است


در نگاهش غرق دریا می شو م
واژه هایش در و مرجان من است

قلب تارم را صفایی می دهد
جامع فكر پریشان من است

من مرید آن دل وارسته ام
او مراد و پیر عرفان من است

بوی یوسف می دهد پیراهنش
گرچه خودیعقوب كنعان من است

من چو سنگم او چو كوه بیستون
من چو مورم او سلیمان من است

من چو بلبل او چو باغ پر زگل
من چوبرگ او سرو بستان من است

نام او ورد زبانم روز و شب
عشق او درد است ودرمان من است

آرزوی دیدنش دارم به دل
در فراقش شهر زندان من است

ای خوش آن روزی كه بینم رهبرم
ساعتی در خانه مهمان من است

هرگز ای یاران دعایش می كنید
شب نمازش ذكر یاران من است

روی خوبش با دو چشمت دیده ای
چهره اش چون ماه تابان من است

غرق دریای تهاجم را چه غم
ناجی كشتی ز طوفان من است

گر چه دشمن نقشه ها دارد بسی
حامی او حی سبحان من است

در امانت او ‹‹ امین ›› انقلا ب
در شجاعت شیر میدان من است

راه او باشد ره پیر خمین (ره)
رهرو راه شهیدان من است

افتخار ما بود ‹‹ سید علی ››
سرور من جان جانان من است

چون فقیه وعالم است ودین شناس
مرجع تقلید دوران من است

روز ششم ماه تیر از سال شصت
رهبرم جانباز ایران من است

ای خداوندا نگهدارش تو با ش
چون دعای او نگهبان من است

شعر امروزم كه وصف رهبر است
بهترین اشعار دیوان من است

پیروانش نی به پاكستان و هند
درفلسطین است و لبنان من است

گوئیا مهدی(عج) چنین گوید كه او
بهترین اصحاب و یاران من است
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب